AO3 News

Post Header

Published:
2018-06-06 12:19:51 -0400
Original:
Upcoming changes to the search & filter functionality
Tags:

Nedávno ohlášený upgrade našeho vyhledávače poskytne nejen velmi potřebná vylepšení stability, ale zároveň i skvělé změny ve vyhledávání, filtrování a prohlížení prací a záložek na Archive of Our Own – AO3 (Našem vlastním archivu)! Tyto změny mimo jiné zpřístupní současné funkce, přidají nové možnosti a ty existující předělají. Doufáme, že se vám tato zlepšení ve způsobu, kterým vyhledáváte nové věci ke čtení, dívání a poslouchání, zalíbí!

Vyhledávání prací a filtrování

V průběhu let jste nám poslali spoustu návrhů na vylepšení vyhledávání prací a filtrování, a jakožto spoluuživatelé AO3 jsme nadšeni, že konečně některé z nich můžeme implementovat!

 

Ukázka nových filtrů prací.

Detail nových filtrů prací, s důrazem na vynechávání tagů, řešení crossoverů, rozlišení dokončených/nedokončených prací a počet slov. Celý screenshot (v odkazu) ukazuje kompletní list různých tagů, které je možné zahrnout nebo vynechat, a také další možnosti jako časový rozsah nebo jazyk práce.

 

 • Filtr vynechávání: Od teď můžete z prací odfiltrovat věci stejným způsobem, kterým je naopak pomocí filtru zahrnujete: stačí je vypsat do políčka "Other tags to exclude" (Jiné tagy k vynechání) nebo si je zvolte z výběru nejpopulárnějších tagů. Tato možnost byla asi tou nejpožadovanější a myslíme si, že naše řešení je kombinací známosti, flexibility a přístupnosti. Nová políčka jsou momentálně přístupná pouze ve filtrech, ale i nadále můžete využít starou metodu vynechávání na stránce Work Search (Vyhledávání prací) – toto rozhraní budeme brzy také updatovat!

 • Crossovery: Nyní můžete vyhledávat crossovery nebo je naopak z vyhledávání vynechat. Crossovery jsou zde definované jako práce s minimálně dvěma tagy odkazující na odlišné fandomy, tak jak jsou určeny při správě tagů.

 • Stav prací: V minulosti jste si mohli zvolit zobrazit pouze dokončené práce. Nyní můžete také nastavit vyhledávání specificky nedokončených prací, pokud o to budete mít zájem.

 • Datum posledního updatu: Pro omezení výsledků vyhledávání na práce zveřejněné, nebo updatované v určitém časovém rozmezí, nabízejí filtry možnost zvolit počáteční a koncové datum.

 • Počet slov: A nakonec jsme přidali jednoduchou možnost vyhledávat práce podle počtu slov. \o/

Cokoliv zvolíte v bočním panelu filtrů, bude nadále zmenšovat počet výsledků (fungujíc jako filtr "a"), oproti přibývání více prací, které mohou obsahovat jeden či více vybraných tagů (filtr "nebo").

Vyhledávání a filtrování záložek

Se starým kódováním záložek by změny ve správě větších tagů mohli přetěžovat servery AO3. Elasticsearch 6 naštěstí poskytuje mnohem lepší způsob spravování přes 74 milionů (!) záložek, které na AO3 máme, takže jsme kódování značně přepsali. Kromě přidání zbrusu nových filtrů pro vynechávání výsledků jsme museli také provést i nějaké změny ve vyhledávání, prohlížení a filtrování záložek.

 

Ukázka nového výpisu záložek.

Zkrácený seznam záložek, všechny ke stejné práci, spadající pod tag Veronica Mars. Celý screenshot (v odkazu) ukazuje pět nejaktuálnějších záložek k práci, včetně poznámek a tagů od tvůrce záložky a odkaz ke všem záložkám.

 

 • Předělané záložkové seznamy pro tagy a sbírky: Už žádné nekonečné bloudění stovkami záložek oblíbené práce či série, když si prohlížíte záložky ve sbírce nebo tagu – záložkované položky se nyní budou zobrazovat pouze jednou s detailem pěti nejaktuálnějších záložek pod nimi. (Pokud má položka více než pět záložek, bude tam odkaz na "All Bookmarks" (Všechny záložky), abyste si mohli prohlédnout ostatní.) Uživatelské stránky záložek a výsledky Vyhledávání záložek budou i nadále zobrazovat záložky jako do teď.

 • Tagy záložek přidaných uživateli: S novým kódováním už se použitím tagu "Angst" v záložce nedostane položka do záložkové stránky pro "Angst" a ani se nezobrazí ve výsledku filtrování záložek vedlejších tagů pro "Angst". Pokud nyní budete chtít vidět vše, co uživatelé založili pod "Angst", budete muset použít políčko "Bookmarker’s tags" (Tagy záložek přidaných uživateli) na stránce vyhledávání záložek.

  Pokud tagy používáte kupříkladu pro vlastní systém hodnocení prací nebo jako upomínku pro pozdější okomentování práce, můžete i nadále filtrovat své záložky jako předtím! Na stránce záložek sbírek a tagů budou i zaškrtávací políčka "Bookmarker’s tags" a funkce automatického dokončování.

 • Vyhledávání záložek: Ačkoliv je nadále možné záložky vyhledávat, tak skrze vylepšení, která jsme zavedli, musíme vyhledávání rozdělit do dvou polí: jedno pro informace o položce, u které se záložka nachází (jako třeba tagy práce, názvy a shrnutí), a další pro informaci o záložkách jako takových (jako jsou tagy a poznámky autorů záložek).

 

 Ukázka nových filtrů záložek.

Detail nových filtrů záložek, ukazující možnosti vynechávání tagů u prací a tagů přidávaných uživateli. Další možnosti zahrnují vyhledávací pole pro práce a informace o záložkách, a zaškrtávací pole pro vyhledávání pouze doporučení nebo záložky s poznámkami. Celý screenshot (s přehledem všech filtrovatelných tagů) je v odkazu.

Vyhledávání uživatelů

Od teď můžete vyhledávat i uživatele, kteří vytvořili práce ve vašich oblíbených fandomech! \o/ Nové políčko "Fandom" v našem formuláři Vyhledávání uživatelů doporučuje kanonické tagy, když nějaký rozepíšete, takže nemusíte zadat název vašeho fandomu úplně přesně. Čím více zadáte fandomů, tím více zúžíte počet výsledků.

 

Ukázka nového vyhledávače uživatelů.

Nový formulář Vyhledávání uživatelů se zaměřením na vyhledávání podle fandomu. Pseudonym “testy” má přes 970 prací a 66 záložek, včetně 1 práce pro daný fandom. Dále se pak může vyhledávat podle uživatelského jména nebo obsahu profilu.

 

Aby váš pseudonym na první pohled zaujal ve výsledcích vyhledávání, můžete vyzkoušet tyto instrukce pro editaci pseudonymu pro přidání menšího popisku a uživatelského obrázku. (Na svůj uživatelský profil můžete také připojit odkazy a informace o sobě, vaší fanouškovské historii, zásadách transformativní tvorby, nebo sociálních sítích, kde působíte, jak napovídají naše Často kladené dotazy k profilům.)

Omezení

Jelikož i nejmodernější vyhledávací systém jako je Elasticsearch naznačuje jistá drobná omezení v množství zobrazených výsledků hledání (po určité hodnotě vyhodí error), budete moct najednou prohledat 5 000 stránek, tedy 100 000 prací nebo záložek.

Mějte ale na paměti, že formulář Vyhledání prací vás nechá pozměnit, jak chcete výsledky seřadit. Takže pokud chcete vidět ty nejstarší práce ve fandomu – práce, které by se v obsáhlém fandomu jinak neukázaly v prvních 100 000 – můžete je řadit podle data poslední aktualizace vzestupně (Ascending order), abyste se dostali k výsledkům, které hledáte! (K seřazení vyfiltrovaného seznamu prací užijte sort:>posted v poli "Search within results" (Hledat ve výsledcích).)

Něco k vyzkoušení

Zde je několik návrhů na to, jak se seznámit s novými možnostmi, jakmile se nový vyhledávací systém spustí pro všechny:

 • Zařazení: Pro vyhledání seznamu prací označených jako General Audiences (Vhodné pro všechny čtenáře) nebo Teen and Up (Vhodné pro dospívající a starší čtenáře), nezvolte, aby je vyhledávání obsahovalo – naopak zaškrtněte "Explicit" (Explicitní), "Mature" (Pro dospělé) a "Not rated" (Bez zařazení) a zvolte, aby byla tato zařazení vyloučena. Tak by měly být všechny výsledky bezpečné! (Večer to pak můžete zase prohodit.)

 • Počet slov: Abyste se dostali k opravdovým drablům z vašeho vybraného fandomu, zadejte 100 jak v políčku "From" (Od), tak v políčku "To" (Do). (#DrabblePurist)

 • Crossovery: Jste velkými fanoušky povídek, které se drží kánonu? Veškeré AU (Alternativní vesmír) povídky můžete jednoduše vynechat tak, že vynecháte tag "Alternate Universe", a crossovery či fúze pak zaškrtnutím možnosti "Exclude crossovers" (Vynechat crossovery).

 • Datum: Pracujete na seznamu svých nejoblíbenějších audio povídek roku 2017? Běžte do tagu Audio povídky a zadejte 2017-01-01 a 2017-12-31 do políček "Od" a "Do" pod "Date Updated" (Datum poslední aktualizace), pro oživení paměti!

 • Stav: Už jste spotřebovali všechny dokončené práce ve vašem zbrusu novém OTP? Přeskočili jste rozdělané práce, protože jste zrovna teď potřebovali šťastný konec? Už není co číst? Tak se připoutejte a zaškrtnutím možnosti "Works in progress only" (Pouze nedokončené práce) se vydejte na průzkumnou jízdu právě těchto prací!